Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego materiału drewnianego do swojego projektu budowlanego? Drewno konstrukcyjne pełni kluczową rolę w budownictwie, oferując nie tylko wytrzymałość i stabilność, ale także estetyczny wygląd. Wśród dostępnych opcji, drewno KVH i BSH wyróżniają się jako popularne wybory dla różnorodnych zastosowań. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej różnicom między drewnem KVH a BSH, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twojego projektu.

 

Co to jest drewno KVH?

Drewno KVH, znane również jako konstruktionsvollholz, to specjalnie przetworzone drewno konstrukcyjne, które jest suszone i obrabiane, aby zapewnić wysoką jakość i jednorodność. Jest to zazwyczaj drewno iglaste, takie jak sosna czy świerk, które zostało wysuszone do określonej wilgotności, aby zminimalizować ryzyko deformacji. Drewno KVH jest często wybierane do konstrukcji szkieletowych, ram dachowych oraz innych elementów nośnych, gdzie wymagana jest solidność i stabilność.

 

Co to jest drewno BSH?

Drewno BSH, znane także jako brettschichtholz lub drewno klejone warstwowo, to materiał wykonany z wielu warstw drewna połączonych mocnym klejem. Proces ten pozwala na eliminację słabych punktów naturalnego drewna, oferując wyjątkową wytrzymałość i stabilność. BSH jest idealne do tworzenia dużych przekrojów i długich elementów, które są trudne do uzyskania z pojedynczych kawałków drewna. Znajduje zastosowanie w wielkogabarytowych konstrukcjach nośnych, łukach, belkach stropowych o dużym rozpiętości oraz w elementach dekoracyjnych.

 

Kluczowe różnice

 

Proces produkcyjny

  • Drewno KVH jest produkowane z pojedynczych, pełnowymiarowych kawałków drewna, które są obrabiane i suszone, aby zapewnić jednorodność i wysoką jakość.
  • Drewno BSH powstaje przez klejenie razem wielu cienkich warstw drewna, co zwiększa jego wytrzymałość i pozwala na tworzenie długich i dużych przekrojów.

 

Wytrzymałość i stabilność

  • BSH oferuje wyższą wytrzymałość i stabilność niż KVH dzięki swojej warstwowej konstrukcji, która eliminuje słabe punkty naturalnego drewna.
  • KVH, choć wytrzymałe i stabilne, nie może konkurować z BSH w projektach wymagających materiałów o bardzo wysokiej wytrzymałości.

 

Estetyka

  • BSH może być produkowane w sposób, który eksponuje piękno naturalnego drewna, czyniąc je atrakcyjnym wyborem dla widocznych elementów konstrukcyjnych.
  • Drewno KVH jest bardziej standardowym materiałem konstrukcyjnym, który może nie być tak estetycznie przyjemny jak BSH.

 

Koszt

  • Drewno BSH jest zazwyczaj droższe niż KVH ze względu na bardziej skomplikowany proces produkcyjny i wyższą wytrzymałość materiału.
  • KVH może być bardziej koszt-efektywnym rozwiązaniem dla projektów, które nie wymagają ekstremalnej wytrzymałości.

 

Wybór między drewnem KVH a BSH zależy od specyficznych wymagań Twojego projektu, w tym od wymaganej wytrzymałości, estetyki, rozmiaru i budżetu. Oba typy drewna oferują unikalne zalety, które sprawiają, że są one cenne w nowoczesnym budownictwie drewnianym. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci zrozumieć kluczowe różnice między tymi dwoma rodzajami drewna i dokonać świadomego wyboru materiału do Twojego projektu.

Tartak Lulkowo - logo

Zostańmy w kontakcie

Tartak Lulkowo - logo

Odkryj różnorodność i jakość drewna w Tartaku Lulkowo.
Z ponad 60-letnim doświadczeniem oferujemy drewno budowlane,
konstrukcyjne, tarcicę, łaty, i więźbę dachową, dostosowując się do
zmieniających się potrzeb naszych klientów. Zapraszamy!

Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek : 7:00 - 16:00

Zostańmy w kontakcie